Jak mówić i pisać o osobach LGBT+

Język kształtuje rzeczywistość – może prowadzić do pogłębiania dyskryminacji lub jej przeciwdziałać.

Pobierz nasz poradnik całkowicie za darmo, używaj języka inkluzywnego i zmieniaj rzeczywistość na lepsze.

Jak pisać i mówić

W naszym poradniku znajdziesz porady, jak pisać i mówić o osobach LGBT+ oraz jak tego nie robić. Każdy czasem stoi przed dylematem, które formy są poprawne, co mówić i co pisać

Słowniczek pojęć

Przygotowaliśmy też dla Ciebie słowniczek często używanych pojęć, aby łatwiej było zrozumieć społeczność osób LGBT+ w Polsce i na świecie

sytuacja społeczna

Bez odpowiedniego kontekstu politycznego i społecznego nie da się często wielu rzeczy opisać. Przygotowaliśmy dla Ciebie ściągę dotyczą sytuacji osób LGBT+ w Polsce

Dlaczego napisaliśmy ten poradnik?

Nieraz bardzo nas boli, jak ludzie mediów używają, zupełnie nieświadomie, nietaktownych, niewłaściwych, a niekiedy wręcz raniących słów i wyrażeń dotyczących osób nieheteronormatywnych. Podobne odczucia związane z mediami dzieli wiele osób ze społeczności LGBT+.

 

Dlatego stworzyliśmy ten poradnik. Jest to materiał dla tych, które i którzy chcą obiektywnie i rzetelnie pisać o LGBT+, a nie zawsze wiedzą, jakim językiem się przy tym posługiwać. Przede wszystkim dla dziennikarek i dziennikarzy, ale też polityczek i polityków, komentatorek i komentatorów i wszystkich, którzy wypowiadają się publicznie w sprawach lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych, aseksualnych i panseksualnych.

Autorki i autorzy

Sprawdź, kto stoi za poradnikiem „Jak mówić i pisać o osobach LGBT+”

Yga Kostrzewa

Yga
Kostrzewa

Działaczka społeczna, związana z ruchem LGBTQ+ i organizacjami feministycznymi. Rzeczniczka Lambdy Warszawa. Współzałożycielka Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich. Współorganizatorka Parad Równości (w latach 2005-2010) oraz feministycznych Manif. Człowiek Dużego Formatu Gazety Wyborczej 2006. Współautorka książek Nowe kierunki w zarządzaniu. Podręcznik akademicki i HomoWarszawa. Pomysłodawczyni akcji we współpracy z Gazetą Wyborczą Odkrywamy się”.

Marcin Dzierżanowski - Jak pisać i mówić o osobach LGBT+

Marcin
Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta. Był m.in. redaktorem naczelnym tygodnika „Wprost”, sekretarzem redakcji „National Geographic Traveler”. Twórca i pierwszy szef portalu informacyjnego tvp.info. Nominowany do nagród im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz „Grand Press”. Współzałożyciel i pierwszy prezes Fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+ w Polsce, współzałożyciel Global Network of Rainbow Catholics. Obecnie redaktor prowadzący magazynu biznesowego „My Company Polska”.

Karolina Rogaska

Karolina
Rogaska

Dziennikarka Newsweeka. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty pojawiły się m.in. w: „Charakterach”, „Dużym Formacie”, „Noizz”, Onecie, Weekend Gazeta. W swoich tekstach często porusza temat praw osób LGBTQIA+ w Polsce. 

Grzegorz Miecznikowski - Jak mówić o LGBT+

Grzegorz Miecznikowski

Marketer, wykładowca akademicki, bloger, ekspert komunikacji w social media, aktywista i były dziennikarz. Był związany z „Gazetą Wyborczą”, portalem Gazeta.pl i „Polska The Times”. Od 2014 r. prowadzi własną agencję marketingową, która zajmuje się m.in. marketingiem inkluzywnym (w tym do osób LGBTQIA+ ). Współautor badania „Ile warta jest tęczowa złotówka?”.

Chcesz zrobić szkolenie równościowe w swojej redakcji?

Wiemy, że poradnik może nie wystarczyć

Jeśli chcesz przeprowadzić szkolenie w swojej firmie, redakcji, które dotyczyć będzie inkluzywności, języka inkluzywnego czy komunikacji ze społecznością LGBT+, odezwij się do nas.  

Dzięki naszemu szkoleniu dowiesz się: 

  • jak wygląda sytuacja osób LGBT+ w Polsce;
  • jak mówić i pisać o osobach LGBT+;
  • jak komunikować się z osobami LGBT+ w Twoim zespole;
  • jakie przepisy chronią osoby LGBT+;
  • jak w praktyce stosować język inkluzywny;
  • jak wdrażać równość w miejscu pracy.

Wszystko to poparte przykładami, danymi i raportami. Jeśli jesteś osobą zainteresowaną szkoleniem, e-mail kontaktowy znajdziesz poniżej. 

Kontakt

Wszystkie pytania prosimy kierować mailowo na adres: